Zasady doboru marynarki jednorzędowej

Zasady doboru marynarki jednorzędowej

Jednorzędowa marynarka to niezbędnik w szafie każdego stylowego mężczyzny. Założyć można ją zarówno do pracy, jak i na randkę czy uroczystość rodzinną. Czym kierować się przy jej wyborze? Oto kilka praktycznych porad.

  • Odpowiednia szerokość – za wąska marynarka, po zapięciu załamuje się, tworząc nieestetyczne harmonijki, które schodzą w kierunku guzika. Powodem tego może być także źle skrojony przód lub nadmierne taliowanie. Z drugiej strony, niekorzystnie prezentować będzie się także zbyt szeroka marynarka – może ona bowiem zniekształcać sylwetkę. 
  • Symetryczność – tak prawa, jak i lewa strona marynarki powinny być identyczne. Wkładając ją, biegnący wzdłuż pleców ścieg powinien zgrywać się z linią kręgosłupa, a przednie guziki – dzielić klatkę piersiową pionowo na pół.
  • Brak odstających poduszek – ramiona wypychające poduszki to często spotykany mankament. Taki efekt powstaje na skutek namiaru materiału.
  • Odpowiednia długość – uniwersalna marynarka powinna zakrywać pośladki lub przynajmniej ich większą część.
  • Rozmieszczenie guzików – prawidłowo rozłożone guziki marynarki, po zapięciu tworzą niemalże gładką, przednią część okrycia. Wzdłuż linii klap przylegających do powierzchni klatki piersiowej powstaje wówczas proporcjonalna litera V. Funkcjonalny guzik (zwykle pierwszy), który zapinamy, powinien znajdować się tuż poniżej mostka, a drugi – nad linią bioder.
  • Stosowna długość rękawów – rękawy marynarki powinny się kończyć około 1-2 centymetry powyżej przegubu tak, by mankiet koszuli zatrzymywał się na nim, zostając lekko odkryty.
  • Odpowiednia kolorystyka – barwę marynarki należy dopasować do okazji oraz reszty stroju. Najbardziej ponadczasowe są modele w odcieniach czerni, granatu oraz szarości.

Jak prawidłowo mierzyć marynarkę jednorzędową?
Mierząc marynarkę, najlepiej mieć wyprostowaną sylwetkę i ręce opuszczone do dołu – umożliwi to stosowne dopasowanie jej ułożenia oraz długości. Odpowiednio dobrane ubranie tego typu będzie miało odrobinę luzu i nie będzie nas nadmiernie opinało. Z drugiej strony, nie może być ono także za luźne. Przed zakupem, warto upewnić się, czy po zapięciu nie tworzą się niepotrzebne fałdy i czy klapy równo przylegają do klatki piersiowej. Może okazać się, że konieczne będzie skrócenie długości rękawów czy samej długości marynarki, lecz jest to powszechny zabieg. Stylowe marynarki jednorzędowe znajdziemy między innymi u Emporio Armani czy Versace Collection.

pixel