Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Okulary przeciwsłoneczne powinny nie tylko skutecznie chronić nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Równie ważne jest odpowiednie dopasowanie ich do kształtu twarzy. Dzięki temu skutecznie zatuszujemy jej mankamenty i podkreślimy atuty. Często, zamiast na modne w danym sezonie modele, które niekoniecznie będą twarzowe, lepiej postawić na ponadczasowy kształt, który równie stylowo co dzisiaj, będzie się prezentował również za kilka lat.

Twarz owalna


Posiadaczki owalnej twarzy są w najlepszej sytuacji, jako że korzystnie prezentować będą się w niemalże każdym modelu okularów – zarówno bardziej standardowym, jak i ekstrawaganckim, na przykład z neonowymi oprawkami lub w kształcie serc lub ust. Należy tutaj pamiętać jedynie o odpowiednim dopasowaniu ich do stylizacji.

Twarz okrągła


Panie o okrągłej buzi najlepiej wyglądać będą się w dużych, kwadratowych okularach, które optycznie wydłużą i wyszczuplą ich twarz. Dobrze sprawdzą się również, kultowe już, aviatory (dostępne u Diora) lub modele na wzór klasycznych Ray Banów. Gdy nie mamy wyraźnie zarysowanych konturów lub kości policzkowych, takie okulary skutecznie zatuszują mankamenty naszej twarzy. Najlepiej postawić na modele w odcieniach brązu, ewentualnie beżu. Panie mające okrągłą buzię zrezygnować powinny natomiast z okularów z małymi szkłami.

Twarz trójkątna


Gdy nasza twarz jest trójkątna, dobrym rozwiązaniem będą szerokie, kocie okulary, które pozwolą zachować stosowne proporcje między obszernym czołem i wąskim podbródkiem. Druga propozycja to ramki z mocno zarysowaną górą, bez dolnej krawędzi.

Twarz prostokątna


Chcąc zachować odpowiednie proporcje prostokątnej twarzy, najlepiej zaopatrzyć się w zaokrąglone oprawki z krótką linią poziomą i szeroką pionową (dużo modeli tego typu ma w swoim asortymencie Jimmy Choo) lub klasyczne aviatory.

Twarz w kształcie serca


Jej posiadaczki unikać powinny okularów poszerzających górną część twarzy. Znacznie lepiej sprawdzą się tu modele o okrągłych lub lekko zaokrąglonych kształtach oraz kocie oczy.

Twarz diamentowa


W tym przypadku najlepiej postawić na okulary kwadratowe oraz owalne (drugie z nich oferuje między innymi marka Chloe). Nie powinny one posiadać ostrych kątów – w przeciwnym wypadku twarz mogłaby wyglądać na zbyt spiczastą. Szerokość okularów nie może tu również być większa niż rozstaw kości policzkowych.

pixel